Úvod Články Anaerobní digesce je podle nové studie při nízkých teplotách proveditelná

Anaerobní digesce je podle nové studie při nízkých teplotách proveditelná

01.06.2017

Nová studie demonstrovala proveditelnost využití anaerobní digesce v prostředí s nízkou teplotou (20  °C) pro konverzi potravinového odpadu na energii a organické hnojivo.

Výzkumníci z Concordia’s Department of Building, Civil and Environmental Engineering (BCEE) ve spolupráci s Bio-Terre Systems Inc. Využili psychrofilní bakterie k rozkladu potravinového odpadu ve speciálně navrženém bioreaktoru. Výsledkem byla specifická produkce metanu srovnatelná s energeticky intenzivnějšími procesy anaerobní digesce.

Studii, jejímiž autory jsou Rajinikanth Rajagopal, David Bellavance a Mohammad Saifur Rahaman, publikoval časopis Process Safety and Environmental Protection.

„Existuje zde vysoký potenciál úspory paliva, které používáme při zpracování odpadu,“ vysvětluje Rahaman v prohlášení Concordia University. „Řízení a nakládání s potravinovým odpadem je globální výzva, především pro země jako Kanada, ležící v chladném podnebí, ve kterých teplota často klesne pod -20 °C a energetická náročnost spojená s ohřevem je vysoká.“

Většina běžných systémů anaerobní digesce potřebuje velké množství energie k ohřevu fermentorů a k udržení teplot zaručujících optimální výkon bakterií.

„Zjistili jsme, že můžeme využít adaptovaných psychrofilních bakterií k produkci množství metanu porovnatelnému s běžnými systémy, ale při nižší spotřebě energie,“ pokračuje Rahaman.

Předpokládá se, že v roce 2025 dosáhne množství komunálního odpadu 2,2 mld. tun. Skleníkový plyn, který vzniká při jeho rozkladu bude představovat závažnou klimatickou hrozbu. Výzkumníci, kteří uveřejnili novou studii, uvádí, že tento plyn může být zachycen díky upravené technologii anaerobního rozkladu a využit k výrobě obnovitelné energie.

 

Zdroj: BioEnergy Insight, 1.června 2017

Novinky v oboru
Itálie: První biometanová stanice s...
25.07.2017

První "uhlíkově negativní" stanice v Itálii, která vyrábí biometan z tuhého komunálního odpadu (TKO), byla postavena firmou Tecno

Ukrajina se otevírá investicím do bioplynu
18.07.2017

Podle studie má na Ukrajině bioplyn "Obrovský potenciál", který může podpořit rozvoj v problémy zmítané zemi.

Italská firma staví bioplynové stanice ve...
11.07.2017

Italská společnost Sebigas v současné době staví ve francouzském regionu Midi-Pyrénées zařízení na výrobu bioplynu o výkonu

starší články
Kontakty
NovaEnergo s.r.o.

Nám. 14. října 1307/2
150 00 Praha 5

+420 257 325 117
+420 777 208 020
info@novaenergo.cz

zobrazit na mapě